قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / مقالات آموزشی / چه گزینه ای برای سرمایه گذاری بهتر است

چه گزینه ای برای سرمایه گذاری بهتر است

و اما موضوع دیگری که باید به آن نیز توجه داشت؛در مباحث تعلیماتی بازار تاثیر دریافتیم که برای اعتماد گذاری در هر دارایی باید سه عامل را کنار هم دید و با توجه به جمع آن ها و تطبیق آن بر شرایط شخصیتی و مالی خودمان، تاپ :صفت عالی گزینه را برای سندیت گذاری انتخاب کنیم. این سه عامل عبارت است:۱- راندمان انتظاری ۲- ریسک ۳- نقدشوندگی. در این جا هشت بازار مناسب اطمینان گذاری را از نظر این سه عامل تطبیق می کنیم. در ادامه در مطلب مقالات آموزشی در مورد چه گزینه ای برای سرمایه گذاری بهتر است بیشتر صحبت خواهیم کرد.

چه گزینه ای برای سرمایه گذاری بهتر است

 

دلار:  بازار ارز، پرنوسان و پرریسک است. عوامل متعددی بر روند آتی قیمت انواع ارز اثر می گذارد؛ از روابط سیاسی و آینده برجام تا عملکرد قناعت ملی (صادرات و واردات) و سیاست های بانک مرکزی درمورد ارز تک نرخی، ارزش پول ملی، تورم و تقویت صادرات.در یک حالت خوش بینانه چنان چه دلار تا یک سال آینده به پنج هزار تومان برسد، بازدهی اطمینان گذاری در آن کمتر از ۱۵ درصد خواهد بود که به ریسک هایش نمی ارزد. مگر آن که جهشی ارزی در راه باشد که شک آن بسیار اندک است.

مسکن : متوسط قیمت مسکن در پاتخت در آذر ۹۶ نسبت به آذر ۹۵ حدود ۱۵ درصد رشد کرده است. عوامل موثر بر قیمت مسکن در آینده:۱- سیاست های دولت در بافت درمانده و مسکن اجتماعی و نحوه اجرایی شدن آن ۲- رشد اقتصادی و قدرت خرید مردم ۳- جدیت دولت در اجرای قوانینی چون ساو بر خانه خالی و…. با توجه به نقصان تقاضا از محل صندوق یکم و… برای خرید مسکن و هم افزودن قیمت تمام شده امید این است که طی سال آتی نیز متوسط قیمت به همین تعداد یا بیشتر رشد کند. البته مشکل مثل ارز همگن نیست و آن چه گفته شد مربوط به متوسط واحدهای فروش شده بود؛ واحدهای بزرگ و لوکس متمنی کمی دارند و رشد قیمت کمتری هم خواهند داشت.

سکه : عوامل تاثیرگذار بر قیمت سکه به مراتب بیشتر از ارز است. چرا که طلا علاوه بر اثرپذیری پیچ درپیچ از نوسانات نرخ ارز به اونس جهانی نیز نافرمان بسته است. اونس جهانی هم به عوامل وفور و کمی وابسته است؛ از جنگ و بکش واکش :جدال در کشورهای آفریقایی یا تجربه های موشکی کره شمالی تا عملکرد قناعت چین و نرخ بهره در آمریکا.با توجه به ثبات اونس جهانی در سطح ۱۳۰۰ دلار، حمایت ترامپ از تولید در آمریکا و عملکرد بورس های آسیایی، در صورت نبود تنش یا فراغت و دغدغه در جهان، چشم انداز اونس جهانی نشان از اضافه آشکار ندارد. بنابراین اکنون که سکه در بالاترین نرخ های باستانی مربوط به تاریخ مهم خود -حدود ۱.۵ میلیون تومان- بیع می شود، نمی توان چشم انداز رشدی بیشتر از رشد احتمالی دلار برای سکه قائل بود.

سپرده بانکی: نرخ سود سپرده بانکی هم اکنون ۱۵ درصد است و جزو کم ریسک ترین گزینه های سندیت گذاری محسوب می شود. البته چنان چه تجربه سال های قبل، نشان داد، ریسک سپرده صفر نیست. به خصوص بانک هایی که نرخ سود بالاتری را اعلام می کنند، حتما با ریسک بالاتری مواجهند. در واقع نرخ سود بیشتر پیشنهادی، پاداش ریسکی است که سپرده گذار تحمل می کند و چشم بر حدس نکول اموال اش می بندد.با توجه به اظهارات مسئولان دولتی و بانک مرکزی، ظن کاهش نرخ سود بانکی طی یک سال آتی کم نیست. بدین لحاظ حاصل سپرده گذاری طی یک سال آتی را به طور متوسط باید کمتر از ۱۵ درصد در نظر گرفت.

چه گزینه ای برای سرمایه گذاری بهتر است

فرابورس : فرابورس طی یک سال گذشته رکورد شکسته و به سطح هزار واحد رسیده و در عمل بیشترین راندمان را بین بازارهای مالی ثبت کرده است. البته بازار فرابورس از نظر ریسک همگن نیست. نمادهای بازارهای اول و دوم مثل بورس شفافند اما نمادهای بازار پایه، اگرچه نوسانات بالاتر و حدس سودآوری بیشتر دارند اما هم ریسک بالاتری دارند و هم حدس توقف طولانی مدت و حبس نقدینگی در آن ها بیشتر است.در صورت تداوم قیمت های جهانی در سطوح فعلی و بهبود عملکرد اقتصادی کشور، ظن تکرار حاصل ۲۰ درصد در سال آتی هم وجود دارد.

اوراق با درآمد ثابت:  اگر تحمل ریسک بازار سهام در بورس و فرابورس را ندارید، می توانید سراغ اوراق با درآمد ثابت بروید؛ همان طور که هفته قبل معرفی کردیم، این اوراق از نظر سود و ریسک متنوع اند؛ ریسک اوراق بدهی دولتی (مثل اسناد خزانه و…) صفر است اما اوراق بدهی شرکت ها یا اوراق مشارکت بلدیه ها و… اگرچه ریسک نکول بسیار کمتری دارند اما مثل اوراق دولتی نیستند. سود آن ها هم بین ۱۴.۵ تا ۲۳ درصد است. برخی سود ماهانه یا سه ماهه جلا می کنند و برخی تعهد سود ندارند و راندمان آن ها صرفا از محل ازدیاد قیمت تا موعدپرداخت ایجاد می شود.با توجه به کاهش نرخ سود بانکی، نرخ سود اسمی و واقعی این اوراق هم کاهش یافته است و احیانا طی یک سال آتی بین ۱۵ تا ۲۲ درصد بازدهی نصیب تنخواه گذاران بکنند. برای خرید این اوراق کافی است یک کد بورسی بگیرید و انواع اوراق را بررسی کنید و بخرید.

صندوق پشتوانه گذاری:  صندوق های پشتوانه گذاری هم که انواع مختلفی دارند طی یک سال گذشته ۵تا ۳۸ درصد راندمان داشته اند و متوسط راندمان آن ها ۱۷ درصد بوده است. این صندوق ها انواع مختلفی همچون وجهه گذاری در سهام، درآمد ثابت، مختلف و قابل فروش دارند که هر کدام شرایط مخصوص به خود دارد.برای سرمایه گذاری در آن ها می توانید از طریق بازار تنخواه یا کارگزاری ها یا بعضا بانک ها (درباره صندوق های مطیع به بانک ها) اقدام کنید. سهام برخی صندوق ها هم در بورس قابل خرید و فروش است.

بورس: اما بورس که در یک سال گذشته یعنی از اواسط دی ماه ۹۵ تا اواسط دی ماه ۹۶ حدود ۲۲ درصد بازدهی (بر اساس شاخص کل که نشان دهنده بازده نقدی و قیمتی است) نصیب سهامداران کرده است، باز هم چشم انداز مثبتی دارد؛ البته ریسک بالاست و سهام شرکت ها و گروه های مختلف مشابه به هیچ وجه همگن نیستند. با توجه به روند قیمت های جهانی، نرخ دلار و قیمت فعلی سهام شرکت های مختلف، به نظر می رسد در گروه های مسکن، فلزات، پتروشیمی، قند و ماشین آلات هنوز هم سهم هایی پیدا می شوند که می توانند بازدهی قابل توجهی طی یک سال آتی نصیب سهامداران کنند.

درباره ی پندار افشانی

مطلب پیشنهادی

چگونگی قراردادی بودن یک شرکت

چگونگی قراردادی بودن یک شرکت

در مقررات هردری به ثبت شرکت اعتقاد های بیش مازاد یدکی نیستی دارد که با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *