قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / معرفی مشاغل / دشوارترین شغل های موجود در ایران

دشوارترین شغل های موجود در ایران

برخی معتقدند سخت ‌بودن برخی مشاغل نیز باعث عدم‌ تمایل نیروی کار به این شغل‌ها شده است. شغل های دشواری که جایزه آنها خیلی کم است و فرد جویای کار رغبت نمی کند سراغ آنها برود، در اکثر موارد خالی است. یکی از ملاک‌های خوب یا بد بودن هرشغل درآمد آن شغل است. میزان حقوق در هر شغل است که میزان رضایت‌مندی را مشخص می‌کند. در رتبه بندی‌های جهانی میزان متوسط درآمد در هر شغلی را هم ملاک خودش قرار می‌دهند.اگر شغلی درآمد مطلوب داشته باشد رغبت افراد برای جهد در آن شغل بالاست. اما برخی مشاغل به دلیل داشتن شرایط سخت کاری و حقوق مزایای ناگاه بدون خواهشمند هستند. در ادامه در مطلب معرفی مشاغل در مورد دشوارترین شغل های موجود در ایران بیشتر صحبت خواهیم کرد.

دشوارترین شغل های موجود در ایران

به راستی سخت ترین مشاغل رایج در ایران چیست؟

برخی  معتقدند سخت ‌بودن برخی مشاغل نیز باعث عدم‌ تمایل نیروی کار به این شغل‌ها شده است. شغل های اشکال که مزد آنها خیلی کم است و فرد جویای کار رغبت نمی کند سراغ آنها برود در اکثر موارد خالی است.

این جمله معروف است که سخت ترین کار در دنیا کار در معدن است. کارگرانی که در تونل‌ها و راهروهای متحجب مسقف به حصول می ‌پردازند یکی از سخت‌ترین مشاغل را دارند. کار کسب شامل جدا کردن و منفجرکردن مواد از سطح کار، حمل مواد و عملیات مربوط به انفجار و انجام امور تأسیسات داخل معدن، حفر قنات، چاه فاضلاب، کار در مخازن ممهور و سرباز و تخلیه و حمل مواد مذاب از کوره به‌ نحوی که کارگر در معرض پیچ درپیچ حرارت یا بخار زیان‌ آور کوره باشد، جزو این بخش از مشاغل سخت به‌ حساب می‌ آیند.

برخی از کارگران معدن در ایران، علاوه بر شرایط سخت کاری، باید شرایط ویژه حقوق و اجرت را نیز به مصایب شغلی خود اضافه کنند.  برخی کارگران در دو تا سه شیفت کاری به صورت مداوم در ۱۵روز کار می کنند. در حالی که کار در اعماق زمین به دلیل آثار زیان‌ باری که در دراز مدت بر ناخوشی کارگران می‌ گذارد طبق ماده ۵۲ قانون کار نباید در روز از ۶ ساعت و در هفته از ۳۶ساعت تجاوز کند!

از دیگر مشاغل سخت می توان برخی شغل‌ های خدماتی در اماکنی نظیر اصطبل را نام برد. حمل و دفن زباله شهری، کار در کارگاه‌های دباغی و گندآبروها، کار مستمر در طویله و سالن ‌های پرورش طیور را هم می توان در این دسته قرار داد. دسته دیگر مشاغل سخت نیز شامل شغل‌هایی می شود که برای بدن آسیب‌ هایی را به همراه دارد.

دشوارترین شغل های موجود در ایران

از دیگر کارهای سخت در ایران می‌توان به کار مستمر در فضای باز و خراج بیش از ۵ متر روی دکل، اتاقک‌ های متحرک، چوب بست و اسکلت‌ ها، کار مستمر روی خطوط و پست‌های انتقال برق با فشار ۶۳ کیلووات به بالا، مشاغل شن‌پاشی، پخت آسفالت دستی، قیرپاشی، جوشکاری در داخل مخزن، کار مستمر با اشعه‌ های زیان‌آور مانند رادیو اکتیو اشاره کرد.

همچنین کار در محل‌هایی با فشار محیط بیش از حد طبیعی مانند غواصی، کار مستمر در محیط‌ هایی که با وجود رعایت ایمنی موجب بروز فتنه های گوشی می شود، سمپاشی باغ‌ ها، مزارع، اماکن پرورش دام و طیور، تولید و ترکیب سموم و حشره‌ کش‌ ها و کار با وسایل دارای لرزش زیان‌آور، جزو مشاغل سخت است که اتباع خارجی عموما در این بخش‌ ها مشغول به‌ کار هستند. طبق آیین‌ نامه اجرایی قانون مشاغل سخت و زیان‌ آور، کار در زندان‌ ها و ندامتگاه‌ ها که راساً سرراست و باواسطه با زندانی در ارتباط است نیز جزو مشاغل سخت محسوب می شود.

درباره ی پندار افشانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *