قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / قوانین کار / قوانین مربوط به عیدی و پاداش کارگران

قوانین مربوط به عیدی و پاداش کارگران

با نزدیک شدن به روزهای ته سال، کارگران ساعتی، روزمزد، فصلی و پاره‌وقت آسودگی دریافت عیدی و دستمزد آخر سال خود را دارند و به کرم کارفرمایانشان امیدوارند تا بلکه پیش از اختتام سال این عیدی را گرفتن و تجهیزات خود و خانواده‌هایشان را تامین کنند. در ادامه در مطلب قوانین کار در مورد قوانین مربوط به عیدی و پاداش کارگران بیشتر صحبت خواهیم کرد.

با وجود آنکه آهار عیدی و اجرت آخر سال کارگران به جهت دل آسوده رفاه و آسایش خاطر و تهیه اقلام و بساط اجباری و مورد نیاز خانوارها همواره مورد تاکید قرار گرفته، مع الاسف در برخی واحدها و صنوف پرداخت عیدی به دلیل ها یکسان از جمله نبود نقدینگی در دست کارفرما با دیر و تعجیل همنشین می‌شود و این تسریع تعلل گاهی به حدی است که به سال بعد موکول شده و موجب افسردگی و بی‌انگیزگی این بخش از کارگران زحمتکش می‌شود و نشانی عیدی را از دست می‌دهد.

قوانین مربوط به عیدی و پاداش کارگران

به موجب ماده واحده زیب هردری به گزیدن و انتصاب عیدی و اجرت همه ساله کارگران شاغل در کارگاه‌های فراگیری رسم کار مصوب سال ۱۳۷۰ مجلس شورای اسلامی، کلیه کارفرمایان مکلفند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار مستوی ۶۰ روز اخیر مزد به آدرس عیدی و دستمزد بپردازند، مبلغ پرداختی از این بابت به هر یک از کارگران نباید از مقابل ۹۰ روز لااقل و اکثراً مزد هرروز قانونی عدول کند.

همچنین به موجب عبرت گیری یک ماده واحده مذکور، مبلغ پرداختی به کارگرانی که کمتر از یک سال در کارگاه کار کردند، باید به ماخذ ۶۰ روز مزد و به نسبت ایام کارکرد در سال محاسبه شود. دست کم دو معادل و حداکثر سه معادل مصوبه ثواب شورای عالی کار؛ مبنای گزینش عیدی ته سال مشمولان قانون کار است.

مبنای ارزیابی عیدی و مزد کارگران

مبنای برآورد عیدی و حق الزحمه سالانه کارگران در کارگاه‌هایی که طرح طبقه‌بندی گرفتاری ها دارند، مزد گروه و پایه یا مزد مبنا و در واحدهای فاقد طرح طبقه‌بندی، مزد ثابت یعنی مزد شغل و مزایای ثابت پرداختی به تبع شغل خواهد بود.

میزان جلا عیدی و کارمزد آخر سال کارگران فصلی و کارمزدیمبلغ پرداختی بابت عیدی و ثواب به کارگران کارگاه‌های فصلی دامنه احاطه زیب کار و نیز کارگران سایر کارگاه‌های فراگیری که کمتر از یک سال در کارگاه کار کردند، باید بر ماخذ ۶۰ روز و به نسبت ایام کارکرد در سال محاسبه شود. ضمناً مزد مورد عمل در تقویم وجوه عیدی و پاداش فرجام سال به کارگران کار مزدی عبارت از متوسط کارمزد دریافتی آنان بر حسب مدت ایام کارکرد در سال است.

بر اساس ماده ۳۹ زیب کار، مزد و مزایای کارگرانی که به صورت نیمه وقت یا کمتر از ساعات غیرشرعی گلچین برگزیدن شده به کار حرفه کار دارند، به نسبت ساعات کار اجرا گمگشته سنجش و پرداخت می‌شود که عیدی و ثواب نیز از این آیین بندی کلی مستثنی نیست.

میزان عیدی و کارمزد کارگران ساعتی

در مورد کارکنان ساعتی که حقوق ادرار ثابت نداشته و کارمزد آنها در ماه برافروخته است، برای تقویم عیدی و پاداش، حدوسط حقوق سه ماه آخر خدمت آنان مبنای قیمت گزاری قرار خواهد گرفت.

قوانین مربوط به عیدی و پاداش کارگران

نحوه پرداخت عیدی کارگران

قانونگذار با پسند قاعده نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت مصوب سال ۱۳۷۴ اعتبار آیین بندی گلچین برگزیدن عیدی و حق الزحمه سالانه کارگران شاغل در کارگاه‌های فراگیری قانون کار مصوب ۱۳۷۰ را لغو نکرده است، ازاین رو حکم گزیدن و انتصاب عیدی مستوی ۶۰ روز انتهایی مزد مشمولان زیب کار کماکان به قوت خود باقی است؛ ضمناً کارگاه در زیور آیین کار به عرض مشغله سرگرمی کارگران در محل اعمال کار حبذا می شود به این ترتیب کلیه کارگران فراگیری آرایش کار اعم از اینکه در بخش ویژه و عام و یا دولتی شاغل باشند از دو ماه عیدی و ثواب آخر سال زمینه ماده واحده آذین حرمله ۱۳۷۰ مصوب مجلس شورای اسلامی برخوردار خواهند بود .

عیدی کارگرانی که در طول سال با کارفرما قطع ربط می‌کنند

کارگرانی که در طول سال از خدمت مستعفی، اخراج، خانه نشین یا به شکلی دلبستگی آنان با کارگاه قطع می‌شود، به نسبت مدت کارکردشان بایسته ستاندن عیدی و ثواب سالاسال خواهند بود.به آگهی ایسنا، آنچه که مبنای سنجش و پرداخت عیدی و عطیه ته سال کارگران فراگیری رسم کار قرار می‌گیرد، مزد و فوق العاده‌هایی است که کارگر به سروکار اشتغال در شغل مهمل ستاندن می‌کند؛ به تکلم دیگر مزایایی که نفوس به نوعی در تماس با شغل گرفتن می‌کنند از اجزاء مزد محسوب می‌شود لذا فوق‌العاده شغل، سختی کار و هر آنچه که به تبع شغل به کارگر داده می‌شود جزو مزد مقصود شده و لزوماً باید در تخمین عیدی و جایزه لحاظ شود

درباره ی پندار افشانی

مطلب پیشنهادی

آگاهی از قوانین مربوط به سختی کار

آگاهی از قوانین مربوط به سختی کار

از حائز اهمیت‌ترین مواردی که باید به این موضوع اضافه کنیم این است که کارهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *