قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / مقالات آموزشی / بررسی جایگاه و تاثیر برند بر روی افکار مخاطب

بررسی جایگاه و تاثیر برند بر روی افکار مخاطب

افکار همگانی همانند هر واقعه دیگری افکار عمومی به طور غفلت زده و بدون پیش شالوده به وجود نمی آید و «پدیده ای است که با دیگر واقعه های گوناگون پیوند نزدیک دارد، اقلیت و اکثریت، وضعیت های کنشی، تبلیغات رسانه های گروهی و قوانین اجتماعی هر یک در کم و کیف دخالت مردم در سرنوشت خود تأثیر گذارند.(۱) عوامل دیگری همچون احزاب سیاسی فعال، رهبران کاریزماتیک، مقدسات ملی، مذهبی و… هر کدام به فراخور خود و در شرایط مختلف می تواند موجب پدید آمدن افکار عمومی شود. در هر جامعه ای وقوع رویدادهایی اعم از سیاسی و غیر سیاسی منجر به بروز احساسات و تحریک و تهییج افکار اشتراکی می شود.در ادامه با ما همراه باشید تا در مقالات آموزشی به بررسی جایگاه و تاثیر برند بر روی افکار مخاطب بپردازییم.

بررسی جایگاه و تاثیر برند بر روی افکار مخاطب

گستره افکار همگانی به حدی است که شامل تأثیرگذاری و تأثیرپذیری در تمامی افراد، مؤسسات، سازمان ها و گروه هاست از همین روی به تدریج نظام های سیاسی را به سمت شناخت و بهره گیری از آن سوق داده است و این در همه نظام های سیاسی دنیا با درجات کم و زیاد وجود دارد و اغلب بر این امر وافقند که بی توجهی به افکار عمومی، منافع ملی یک کشور را به مخاطره می اندازد. حتی مفاهیمی همچون «فریب افکار عمومی»، «اقناع افکار عمومی» و «تنویر افکار عمومی» در وقوع آفریده و آفریدگار مخلوق نوعی از توجه به افکار عمومی است و هیچ نظام سیاسی نمی تواند علناً نسبت به خواسته های عموم شهروندان خود بی اعتنا باشد. قانونگذاران، سیاستمداران، کارخانه داران، آقا نظران، هر کدام وسع استعداد اثر گذاری افکار شریکی و نقش مهم آن را در بازخورد جهت گیری کنش های جزو و سیاست های مدنی جمعی و عمومی کشور می دانند و حتی بسیاری از احزاب و یا اشخاص نامزد شده در انتخابات پیشاپیش، اقدام به نظرسنجی می کنند و این خود گواهی بر اهمیت افکار شریکی نزد آنان است. «تارد» جمله معروفی دارد که: «افکار اشتراکی داوری های توده های مردم درباره مسائل روز است.»(۲)در حال حاضر اغلب سیاستمداران و صاحبان بنگاه های عظیم اقتصادی از مشاوران یا مراکز افکار سنجی که متداول ترین شیوه شناخت افکار اشتراکی است، بهره می برند تا سیاست شریکی را با توجه به خواسته خود مردم تنظیم کنند.

بررسی جایگاه و تاثیر برند بر روی افکار مخاطب

افکار اشتراکی به دلیل گستردگی زیاد در بین افراد جامعه و امکان آمیزش با احساسات و هیجانات ابواب جمعی از پتانسیل لازم برای جهت دادن به کنش عضو و اعمال فشار برخوردار است و از همین روی، مونتسکیو آن را به آدرس “قدرتی” قلمداد کرد که به رغم «دیوید هیوم» انگلیسی می توانست تشکیل دهنده دولت ها باشد.

جایگاه ارزشمند افکار اشتراکی کلاً را به فکر توجه و آگاهی از چگونگی قضاوت مردم در بنیان فعالیت هایشان انداخته و پربیراه نبوده که «توماس هابز» گفته است: «افکار اشتراکی اداره کننده واقعی جهان است.» بنابراین رفتارهای فریبکارانه و بی اعتنایی به افکار اشتراکی برای نظام هایی که بر آسه حمایت و رأی اشتراکی استوار شده اند در کوتاه مدت باعث سست شدن محور آسک های مشروعیت و مقبولیت سیاسی و در دراز مدت موجب افت و اضمحلال آنها می شود، حتی نوعی از افکار عمومی ممکن است در یک فرصت و شرایط خاص تمامیت یک نظام را به چالش بکشاند، بر همین بنیاد ناپلئون بناپارت می گوید: «حکومت را می توان با زور سرنیزه به دست آورد، اما برای حفظ آن ناچار باید به افکار عمومی تکیه کرد.» این که افکار عمومی در نظام های مردم سالار بیشتر نمود دارد امری بدیهی است، اما به معنای آن نیست که در نظام های استبدادی تأثیر و توانگری ندارد. در حقیقت در نظام های مردمسالار، مردم قادرند به طور مسالمت آمیز استطاعت را جابه جا کنند، دولتی را سرکار بیاورند یا آن را برکنار سازند، این کار هم از طریق انتخابات و هم به اسباب افکار شریکی انجام می شود.

Related image

آبراهام لینکلن»، عالم جمهور قرن نوزدهم آمریکا گفته است: «افکار اشتراکی همه چیز است، وجودش دلیل موفقیت دولتمردان است و بی آن هیچ سیاستی پیروز نمی شود، در ولد کسی که افکار اشتراکی را به شکل می دهد، مهم تر از سیاستمداری است که بدون توجه به افکار عمومی قوانینی را تصویب می کند

درباره ی پندار افشانی

مطلب پیشنهادی

اهمیت رسانه های اجتماعی و سئو در دنیای دیجیتال

اهمیت رسانه های اجتماعی و سئو در دنیای دیجیتال

دنیای رو به گسترش دیجیتال مارکتینگ شرکت ها و سازمان ها را به این واداشته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *